Blog
Fafajták
A fa élő szervezet. Még ha első pillantásra úgy tűnik is, hogy az erdőben való fűrészelés véget vet az életének, ennek az ellenkezője igaz. Ekkor kezd élni. A szlovákok számára a fa a hagyományokat és a kultúrát testesíti meg. Ez a legrégebbi építőanyag, vonzza a faragókat, de a minimalizmus és a természet szerelmeseit is. Az egyes fákból származó fa színben, szerkezetben és tulajdonságaiban különbözik. Fabútorokon, kiegészítőkön gondolkodsz, vagy szívesen készítenél valamit magad? Akkor a mi jelentésünk az öné.
Házi tűlevelűek
fenyőfa
Jellemzők: Vörösestől barnáig terjedő mag, világos fehér, markánsabb mintázatú fa. Nagyobb gyanta arány jellemzi, ami tartósabbá teszi. Puha, könnyű és rugalmas.
Hátrányok: Nagyobb a kékesedési hajlam, rosszabb a festés, foltosodás. A fenyőfa sok csomót tartalmaz, ezért nehezebb megmunkálni és csiszolni.
Felhasználás: Tulajdonságainak köszönhetően széleskörű ipari alkalmazásra talál. Tátrai profilok, gerendák, bútorok, belső padlók és teraszpadlók, valamint egyéb külsőre szánt elemek, például homlokzati burkolatok, ablakok, ajtók készítésére szolgál.
Fenyőfa
Jellemzők: Világos fa, sárga-fehér, szürke és rózsaszín árnyalattal, kifejezettebb szerkezettel és szabályos növekedéssel. A puhább és rugalmasabb fafajták közé tartozik, puhább tapintású. Könnyen feldolgozható, hasítható, szárítható és pörkölt. A fenyőben nincsenek gyantacsatornák (például fenyő vagy lucfenyő), ezért a fa nem tartalmaz gyantát. A kéreg megsérülésekor azonban folyadék szivárog ki, amit gyantának is neveznek, és például a gyógyászatban használják (pl. balzsamfenyő vagy fehérfenyő gyanta).
Hátrányok: Nagyobb a csomók aránya, és kevésbé tartós, mint a luc vagy fenyő. Az impregnálás rosszabb, idővel szürkévé és feketévé válhat.
Felhasználás: Építőiparban, leggyakrabban építőipari faként, de tetőszerkezetekhez, faépületek kereteihez, ablakokhoz, erkélyekhez és lépcsőkhöz is használják. Bútorgyártásban is használják.
Lucfenyő
Jellemzők: Puha, viszonylag erős és rugalmas fa, krémfehértől barnáig terjedő színű, tiszta évgyűrűkkel. Selymes fényére jellemző. Könnyen, többféleképpen feldolgozható, világos színének köszönhetően egyenletesen tengeri.
Hátrányok: Fokozott figyelmet kell fordítani a megelőzésre és a védekezésre, mert könnyen áldozatává válik a fapusztító rovaroknak. Kifejezettebb gyantás illata van, és az impregnálás során is zavarja.
Felhasználás: Pótolhatatlan alapanyag az építőiparban - a lucfából építmények tartóelemeit készítik, például gerendákat, rácsokat és zsaluzatokat, de tátrai és rönkprofilokat, padlólapokat és prizmákat is. Külön csoportot alkotnak az ún "rezonáns fa" (a legjobb minőségű fa sűrű évgyűrűkkel), amelyet hangszerek alkatrészeinek (vonós hangszerek hangtáblái, zongorák stb.) készítésére használnak.
vörösfenyő fa
Jellemzők: A tartós félkemény fa még a luc- vagy fenyőfát is felülmúlja. Sárgásbarna fehér és okkertől vörösesbarnáig terjedő mag jellemzi. Különösen nagyra értékelik a fa gyönyörű textúrája miatt. A vörösfenyő másik előnye a könnyű megmunkálhatóság.
Hátrányok: A fa lassabban szárad, deformálódhat vagy megrepedhet. Ezt a folyamatot gyakran kíséri a gyanta szivárgása és a ki nem nőtt csomók felszabadulása.
Használata: Alkalmazható teraszpadló, homlokzatburkolat, de zsindely készítésére is. Masszív, különösen rusztikus bútorok, lépcsők vagy korlátok készítésére is alkalmas.
Házi lombos fák
Achát
Jellemzők: Szélességi fokainkon a legerősebb, legstabilabb és rendkívül tartós fa, magas tannin-, színezék- és ásványi sótartalommal. Szokatlan rajza van, és barna-fehértől barna-sárgáig vagy barna-zöldig terjed. Az achát nehéz és kemény, ugyanakkor rugalmas és szívós fa, nagyon ellenáll a rothadásnak, a gombáknak, a penésznek és a fapusztító rovaroknak.
Hátrányok: Jelentősen működik, jelentősen deformálódik és reped. Vékony kérge nem ellenálló a kártevőkkel szemben. A fa enyhén mérgező, ezért nem alkalmas ételtartók készítésére.
Felhasználás: Régebben főleg kerékgyártók dolgoztak vele. Vízállósága miatt elsősorban kültéren használható, például teraszokon, homlokzatburkolatokon vagy kerti bútorokon. Hidak, vízi építmények és pillérek építésére használják.
birs fa
Jellemzők: Közepkemény fa, kellemes krémszínű, hasonló a bükkhöz, de ehhez képest simább és világosabb. Fehér kérge van, amely gyakran egyedi elemként megmarad a végtermékben. Jól hajlik, foltosodik, ragaszt.
Hátrányok: A fa nedvességre érzékeny, ezért csak beltérben szabad használni. A megnövekedett páratartalmú helyiségekben a penészképződés mellett vetemedés és rothadás is előfordulhat.
Felhasználás: A nyírfa rusztikus belső terekbe, például nyaralókba stílusos bútorok vagy fa kiegészítők része. Esztergamesterek és faragók is használják. Kiváló minőségű rétegelt lemezt gyárt, amelyet a repülésben is használnak.
Bükkfa
Jellemzők: Kemény, tömör és kevésbé rugalmas fehér, krémszínű vagy rózsaszínes fa, jelentős évgyűrűk nélkül. Jól tapad, beállítja a felületet, de könnyen hajlik és megtartja a formáját. Gőzölés közben azonban elsötétül - test-rózsaszín színt kap.
Hátrányok: Bár gyorsan szárad, nagyon intenzíven szárad. Gyakran képződik benne úgynevezett hamis mag, ami fogékonyabbá teszi a fapusztító rovarokkal szemben. Nedves környezetben hajlamos jelentősen megduzzadni.
Felhasználás: Régiónkban a legfontosabb faalapanyag. Rugalmasságának köszönhetően kedvelt a hajlított bútorok, padlók, de sporteszközök és munkaeszközök gyártói is. Magas fűtőértéke miatt üzemanyagként is használják.
cseresznyefa
Jellemzők: Rugalmas, rugalmas és könnyen megmunkálható fa, amely viszonylag kemény és szívós is. A mag gyönyörű vörös-barna színű, ami miatt az egzotikus mahagónira emlékeztet. A fából készült termékek kiváló minőségűek, tartósak és meglepőek, gyönyörű mintával és bársonyos felülettel rendelkeznek.
Hátrányok: Ha nem szeretné, hogy fatermékei idővel elsötétüljenek, óvja őket a közvetlen napfénytől. A cseresznyefa nem a legalkalmasabb a vésővel való munkához.
Felhasználás: A bútorok elsősorban cseresznyéből készülnek, de fapadló vagy intarziás kazettás mennyezet is készül. Esztergálásra is alkalmas.
Tölgy
Jellemzők: Kemény, erős, szívós és tartós fa, határozott évgyűrűkkel és szársugarak, világosbarna szijács és sötétbarna mag. Könnyen állítható vésővel, ragasztóval és tengerrel. Térségünk fás szárú növényei közül a legjobban ellenáll a változó időjárási viszonyoknak, száraz és nedves, fát pusztító rovaroknak és gombáknak egyaránt.
Hátrányok: A magasabb ár visszatarthat a vásárlástól.
Felhasználás: A tölgyfát leggyakrabban tömörfaként használják, azaz kiváló minőségű természetes fa egy darabból, ideális bútorok, furnérok és hordók gyártásához, de hidak és gyaloghidak építéséhez is. Egyaránt népszerű a faragók, asztalosok és asztalosok körében.
Pagaštan
Jellemzők: Vörösesbarna színű, sima, homogén, csomómentes szerkezetű, rendkívül tartós fa. Ellenáll a nagyobb igénybevételnek, sőt a karcolásoknak is, ezért ideális konyhabútorok gyártásához.
Hátrányok: Más fafajtákhoz képest nem rendelkezik külön mintázattal.
Felhasználás: Az asztalosok előnyben részesítik étkezőgarnitúrák, konyhák vagy munkavégzés során, de megállja a helyét a kerítések vagy kerítések gyártásában is.
Gróf
Jellemzői: Keresztmetszetén gyakran hullámos évgyűrűi vannak, hosszmetszetén azonban alig láthatóak. Színes mag nélkül van, de néha hamis mag képződik. A fa nehéz, sűrű, kemény, szívós, nagyon erős és fénytelen. Sárga-fehér színű, de idővel megbarnul. Jól hajlik és impregnál.
Hátrányok: Nem túl tartós, és ellenáll a férgeknek és a víznek. Nehéz szétválasztani és feldolgozni. Rosszabbul szárad.
Használata: Mivel nagyon kopásálló, főként szerszámok erősen igénybevett részeihez, pl. síkok vagy gereblye fogaihoz használják. A cellulóziparban dolgozzák fel, és tűzifaként is használják.
Körte
Jellemzők: Tömör, sűrű, szívós és nagyon egységes fa, szürkés-rózsaszín, szürkésbarna-piros színű. Jól pácolható, ragasztható, esztergálható, csiszolható. Azokhoz a fafajtákhoz tartozik, amelyek szárítás után nem működnek jelentősen, ezért nem változtatják meg alakjukat.
Hátrányok: Kevésbé tartós fa, rosszul hasad.
Használata: A bútorgyártók hajlamosak dekoratív furnérokká feldolgozni, de foltozni is, és feketére festés után ébenfa utánzataként használják. Nagyon alkalmas facérnák és prések gyártására, de geometriai munkasegédek, például vonalzók is, amelyeknél a pontosságra és az alakstabilitásra helyezik a hangsúlyt.
almafa
Jellemzők: A sűrű, nehéz és kemény fa különböző színárnyalatokkal játszhat, a krémes barnától és a sárgától a narancson és rózsaszínen át a vörösesig. Polírozás után magas fényességet kap, lenolajjal kezelve kiemelhető a fa szokatlan szerkezete.
Hátrányok: A fa mind a hasadás, mind a száradás szempontjából problémás - ezalatt kiszárad és megreped.
Felhasználás: Kis mértékben használják bútorgyártásban, különösen ott, ahol a tartóssággal szemben magas követelményeket támasztanak, pl. asztalok, ajtók vagy csatlakozó alkatrészek, például lépcsőn. Alkalmas kisebb dísztárgyak esztergálására, készítésére is.
Hajdina
Jellemzők: Rózsaszín-barna színű, szép mintázatú, nagyon erős, nehéz, szívós és rugalmas. A színes mag csak idősebb korban kezd kialakulni, vörösesbarna, néha csíkos, hasítása után jól megkülönböztethető a szijácstól. Száradás után jó méretstabilitás jellemzi és nagyon tartós. A fa könnyen megmunkálható és jól polírozható.
Hátrányok: A fa öregedésével a farostok hajlamosak spirálra nőni, ami érdekes keresztmetszetű mintázatot ad a fának, ugyanakkor nehézkes a hasadása. Hajlamos a szakadásra és deformálódásra.
Felhasználás: Elsősorban hangszerek, síkok, vésők, tengelyek, különféle szerszámok fogantyúi, biliárdlabdák, vonalzók, kések, puskatartók és pisztolyok gyártására szolgál, de bútorozásra is alkalmas.
Kőrisfa
Jellemzői: Az úgynevezett olajfák világos fajtái közé tartozik. Krémfehér fehér színű, míg a mag világosbarna. Aranyfényű szép rajz jellemzi. A kőris erős és egyben rendkívül rugalmas fát kínál, amely gond nélkül megmunkálható és gőz segítségével hajlítható.
Hátrányok: Könnyen penészedik, így nem alkalmas kültéri vagy magas páratartalmú helyekre.
Felhasználás: Ideális alapanyag hajlított bútorok, de élelmiszerrel érintkező tárgyak gyártásához is. A hársfához hasonlóan ennek sincs külön szaga vagy íze. Fából készült csempék, furnérok, lépcsők, korlátok, padlók, valamint fogantyúk, sport- és tornaeszközök, például szánkók, párhuzamos rudak, hokiütők, evezők is készülnek belőle.
Juharfa
Jellemzők: Az egyik legvilágosabb helyi fa az elefántcsonttól a krémsárgáig, mely kellemes kontrasztos elemmé emelheti a belső teret. Közepesen nehéz fa, nagyon hasonlít a bükkre, de a juhar kevésbé működik. Jól impregnál, ragaszt és tömít.
Hátrányok: A fa kevésbé tartós és érzékeny a száradási fázisban, lassabban válik meg a nedvességtől és hajlamosak foltok képződni rajta - a párolgás jele.
Felhasználás: A juharfát tömörfa és furnér formájában, a gyökérrészeket bútorok burkolására használják. Székek, asztalok, ágyak, belső falburkolatok készülnek belőle. Dekoratív felső furnérként használják nagyobb felületeken. Népszerű a faragók, a játékokat, kis használati tárgyakat és vonós hangszereket gyártók körében - elsősorban a gyönyörű hullámos minta megjelenése miatt.